Vítejte v článku přírodní lékárny Baron „Barfování koček“, které spočívá v krmení syrovou stravou >> Syrové maso, vnitřnosti, kosti, zelenina, byliny. Článek o Barfování jsme připravili pro zájemce o přirozené zdraví koček s cílem nabídnout informace také lidem, kteří zodpovědnost za výživu (a tím za zdraví) své kočky zatím přenechávají výrobcům krmiv. Nejprve představíme stávající druhy krmení a následně se podíváme, proč kočky mají při Barfování jíst syrové maso, které je základem jejich přirozené výživy.
Přejeme získání přínosných informací o barfování vedoucích k upevnění zdraví Vaší kočky.
Obsah článku
1. Druhy krmení a jejich vliv na zdraví koček
1.1. Termicky extrudovaná suchá krmiva
Mrtvé krmivo – Termicky extrudované granule jsou vyrobeny při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou jsou zničeny bioaktivní látky (především enzymy a vitamíny). Bílkoviny, tuky, stopové prvky a minerální látky jsou horkem denaturovány (odpřírodněny) neboli degradovány.
Umělé vitamíny – Do termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (obvykle chemie), které jsou biologicky nevyužitelné (přírodu nelze nahradit).
Umělá ochucovadla – Pro zajištění lákavé vůně a chutě (aby kočkám chutnalo) jsou do granulí a konzerv přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky koček jsou uváděny v omyl.
1.2. Za studena lisovaná suchá krmiva
Živé krmivo – Tato krmiva jsou vyrobena šetrnou technologií lisováním za studena, která garantuje, že téměř všechny vitamíny, minerály a ostatní BioAktivní látky zůstanou ve své přírodní podobě a v celém původním spektru organismu kočky k dispozici.
Přírodní vitamíny – Korektní lisovaná krmiva obsahují přírodní vitamíny >> neobsahují umělé vitamíny, které organismus zatěžují a jsou častou příčinou takzvané alergie nebo kožních problémů.
Podporují trávení – Za studena lisovaná krmiva nebobtnají v žaludku a ve střevě jsou intenzívně trávena (nedochází ke zlenivění střeva). Z hotových suchých krmiv jsou za studena lisovaná krmiva dobrou volbou.
1.3. Konzervy a kapsičky – vlhká krmiva
Mrtvé krmivo – Maso v konzervách a kapsičkách je konzervováno vařením. Podle zákona však musí být zahřáto minimálně na 138 stupňů (sterilizace) jádrové teploty (měřeno uprostřed obsahu konzervy). Z živého masa se stane maso mrtvé, které se kazí pomaleji. Záruční doba 2 až 3 roky.
Umělé vitamíny – Podobně jako u termicky extrudovaných granulí je však i v konzervách vysokou teplotou velká část přírodních BioAktivních látek (enzymy, vitamíny, minerály) poškozena a zničena. Většina konzerv proto obsahuje umělé vitamíny.
Plniva místo masa – Dalším výživovým a zdravotním problémem je u mnohých konzerv malý obsah masa (cca 4 %) a velký obsah laciných plniv jako například separát z kostí nebo sójové náhražky.
1.4. Doma vařená strava
Mrtvá strava – Vaření masa spolu s podáváním různých vařených příloh je na tom (díky teplotě) s obsahem BioAktivních látek jen o trochu lépe než při krmení konzervami.
Kvalita je na nás – Výhodou vaření oproti granulím a konzervám je, že si chovatel sám při nákupu vybírá kvalitu ingrediencí, které bude vařit. Navíc lze jídelníček vařené stravy střídáním různých surovin výrazně zpestřit (různá masa, různé přílohy apod.).
Vařit lze šetrněji – Zkrácenou dobou vaření nebo krátkým podušením však můžeme snížit stupeň znehodnocení přírodních BioAktivních látek a zachovat také část jejich spektra.
1.5. Syrová strava (BARF)
Syrová (živá) strava – Syrové maso, kosti, vnitřnosti, tuk, krev, šlachy a chrupavky jsou přirozený, přírodě nejbližší druh výživy kočky (je nejblíže jídelníčku kočky divoké). Protože je vynechána tepelná úprava, hovoříme o živé stravě, o BARFu.
Maso upevňuje zdraví – Díky vynechání vaření disponuje syrové maso BioAktivitou (životní energie), obsahuje živé enzymy, vitamíny a minerální látky v původním množství a spektru. Proto je syrové maso pro zdraví kočky nejhodnotnější.
Vzorem je jídelníček kočky divoké – Abychom se vyhnuli zdravotním potížím z nedostatku, dbáme při volbě ingrediencí syrové výživy na vyváženost a pestrost. Při sestavování BARF výživy se snažíme přiblížit jídelníčku kočky divoké, která žere celou kořist.
2. Co je B.A.R.F & Co je barfování?
Pojmenování druhu výživy – Pojem BARF nebo také Barfování definovala poprvé paní Debbie Tripp z USA. Smyslem definice bylo pojmenovat tento způsob výživy a chovatele, kteří své kočky krmí přirozenou syrovou potravou. Zpočátku akronym BARF znamenal: Born Again Raw Feeders (znovuzrození krmit syrově).
Biologicky vhodná výživa – Nyní se tento akronym interpretuje jako: Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava). Německý výklad zkratky B.A.R.F znamená Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa). V současnosti vidí zdravotní přínosy krmení syrovým masem stále více majitelů koček.
3. Proč kočky mají jíst syrové maso?
Nejbližší přírodní druh kočky domácí je kočka divoká – Je to výhradní masožravec, který loví několikrát denně drobné hlodavce, malé ptáky, ryby, nebo jiné menší živočichy.
Kočkovité šelmy jsou masožravci – Volně žijící kočky jedí celou kořist, kterou tvoří z 90 % živočišné složky (maso, vnitřnosti, kosti, chlupy a peří) a z 10 % složky rostlinné (tráva, listy, zelenina, byliny, kůra), které získají z natráveného obsahu žaludku kořisti.
Fermentovaný obsah žaludku – Je to zdroj dobrých bakterií (Probiotik) pro zdravou střevní mikroflóru a doplnění dalších důležitých živin (vitamíny, minerální látky, stopové prvky).
Ostatní vnitřnosti – Snědením celé kořisti včetně vnitřností (játra, ledviny, srdce, plíce, žaludek), krve, mléčných žláz a části kůže i srsti získává kočka divoká všechny potřebné živiny, vitamíny, minerální a balastní látky.
Kočka si v přírodě nevaří – Z toho vyplývá, že kočka ke své výživě potřebuje živočišné a rostlinné potraviny, které jí výhradně syrové (v přírodě se nevaří). Proto věříme, že syrová BARF strava je přirozená a pro zdraví koček nejvhodnější.
4. Kočka má zuby masožravce
Špičáky zachytí kořist – Kočky divoké i domácí mají zuby masožravého dravce. Vpředu na krajích (vedle předních zubů) na spodní a horní čelisti mají dlouhé a ostré špičáky, které slouží pro zachycení a usmrcení kořisti.
Přední zuby trhají kůži – Přední zuby (řezáky) umístěné mezi špičáky v horní i spodní čelisti umožňují kočce držet kořist a rozříznout kus masa nebo vnitřností, stejně tak jako prokousnout a roztrhnout kůži.
Stoličky ukusují maso – Kočka má ostré (špičaté), jehlanům podobné robustní zuby, které při skousnutí fungují jako nůžky. S těmito stoličkami dokáže kočka rozdrtit kost, ukousnout šlachy nebo vazy a samozřejmě také kus masa.
Závěr – Z konstrukce zubů kočky jasně vidíme, že nejsou ploché, jako bývají u býložravců, kteří rozmělňují rostlinnou stravu, nejsou tedy určeny pro přežvykování rostlin ani pro chroupání granulí.
5. Předsudky a hrozby Barfování
Mnozí majitelé koček mají obavy barfovat, tedy krmit syrovým masem, protože příznivci hotových „kompletních“ granulovaných a konzervovaných krmiv a kapsiček (výrobci, veterinární lékaři, prodejci) je těmito tvrzeními odrazují:
5.1. Kočky krmené syrovým masem zdivočí >> Kočka se stane krvelačným agresorem.
Zkušenost Barfařů – Spousta koček na celém světě, kterým byla navrácena jejich přirozená výživa a jejich majitel je krmí syrovým (krvavým) masem, jsou na rozdíl od koček krmených mrtvou stravou spokojenější a vyrovnanější. Žádná z nich se nestala krvelačným agresorem.
Problém s chováním mají častěji kočky krmené nepřirozenou výživou. Jejich organismus musí odbourávat odpadní látky z nezdravé výživy. Pro zachování životních funkcí tak vydávají více energie. Neodpočinou si a jsou ve stresu. Takto zatížená kočka se necítí dobře. Nevěří si, je nespokojená a ve vyhrocených situacích bývá i agresivní.
5.2. Syrové maso je nebezpečné >> Kočka bude napadena parazity nebo salmonelou.
Zkušenost Barfařů – Celý trávicí systém kočky je přizpůsoben pro trávení syrového masa a kostí. Zdravý organismus kočky, která je krmena syrovou výživou má pH žaludečních šťáv 1,5 až 2,0 (srovnatelné s kyselinou), které salmonelu, škodlivé bakterie, plísně a ostatní parazity zlikviduje.
Granule lákají parazity – Syrové maso je stráveno v krátkém čase 3 - 8 hodin, takže paraziti se ve střevě nestihnou zabydlet. Naopak extrudované granule jsou ve střevě jeden až dva dny. Proto zde vzniká kvasící a hnilobný povlak, který je živnou půdou pro parazity.
5.3. Kosti jsou nebezpečné >> Ostré kosti mohou propíchnout žaludek nebo střevo.
Zkušenost Barfařů – Ano, ale pouze vařené kosti jsou nebezpečné (vařením ztvrdnou). Lom syrových kostí je méně ostrý a méně tvrdý. Sliny kočky jsou velmi husté (v jícnu slouží jako kluzná látka), a proto je velmi malá pravděpodobnost zapíchnutí, navíc doporučujeme podávat kočkám kosti společně s masem.
Kyselost v žaludku kosti rozloží – Žaludeční šťáva kočky obsahuje (při BARFování) desetkrát více kyseliny solné nežli žaludeční šťáva člověka. Takto kyselé žaludeční šťávy rozloží i syrové kosti, které do střeva přijdou již natrávené (houbovitá hmota).
5.4. Syrová výživa je drahá a časově náročná >> Shánění masa, porcování, mražení
Zkušenost Barfařů – Ceny masa, která nakupujeme u specialistů na syrová masa pro kočky pocházejí z částí hospodářských zvířat, které lidé nejedí, anebo jich je nadbytek. U hovězího je to pak například maso z líček (hlava), maso z hrdla (hrtan), některé vnitřnosti (žaludky, plíce), vemínko a jiné. Tato masa pro kočky nás nevyjdou o nic dráž nežli (takzvaně) kvalitní granule.
Mleté maso vyklopíme do misky – Pokud kupujeme hrubě mletá masa pro kočky, pak po rozmražení maso jednoduše vyklopíme do misky, což nám zabere stejně času jako nasypání granulí. Pokud kupujeme velké kusy masa, pak nám jeho porcování a případné mražení zabere jednorázově více času než nasypání granulí do misky.
5.5. Syrovou výživou kočku nelze zaopatřit >> Pouze kompletní krmivo pokryje její potřeby.
Zkušenost Barfařů – Po granulové euforii mnoho chovatelů koček v Anglii, Austrálii, v USA a jiných zemích celého světa krmí již od osmdesátých let minulého století své kočky syrovou stravou.
Netrpí nemocemi – Výsledkem těchto „odvážných“ chovatelů návratem (k téměř již zapomenuté) přirozené syrové výživě jsou vitální, zdravé a silné odchovy koček, které prakticky netrpí nemocemi.
Radostný a delší život – Kočky krmené syrovým masem, vnitřnostmi, kostmi a zeleninou jsou aktivní (mají radost ze života), jsou zdravé a krásné (srst, kůže, zuby) a dožívají se o cca 30 % delšího věku nežli kočky krmené hotovými krmivy.
Šťastní chovatelé vzkazují – Chovatelé koček, kteří již dlouho nekrmí hotovými krmivy (granule, konzervy, kapsičky) vzkazují >> Jedině syrovou a pestrou výživou lze kočku zaopatřit.
6. Výhody při Barfování kočky
Žádný zubní kámen
Přirozená vůně
Krásná a zdravá srst
Málo potíží s parazity
Žádné močové kameny
Bez problémů s ledvinami
Pachově neutrálnější exkrementy
Pevné svaly, šlachy a vazy
Bezchybná reprodukce
Vitalita a dobrá nálada
Pevné zdraví a delší život
Silný imunitní systém
7. Přidávat doplňky při Barfování?
Maso z volně žijících zvířat – Pokud bychom kočku krmily masem, vnitřnostmi, kostmi a natráveným obsahem žaludků zvířat z volné přírody, která se živí divoce rostoucí rostlinnou potravou (tráva, byliny, luční květy, plevele, listy stromů, kůra apod.), tak doplňky stravy k Barfování nepotřebujeme.
Maso z chovaných zvířat – Bohužel krmíme převážně masem z chovaných hospodářských zvířat, která nemají přístup k širokému spektru přirozené výživy. Proto neobsahují vše, co kočka potřebuje. Druhým problémem je absence natrávených rostlin z obsahu žaludků.
Jaké živiny doplňujeme – Při Barfování doplňujeme minerální látky a mastné kyseliny omega 3 a 6 (oleje), kterých je v mase z chovaných zvířat málo. Díky absenci natrávených rostlin z obsahu žaludků doplňujeme také dobré bakterie pro střevní floru a balastní látky (zelenina, byliny).
Kdy je doplněk zvláště vhodný – Především v situacích, kdy má kočka větší zátěž, je podávání doplňků zvláště vhodné. Je to například během růstu, v březosti, při kojení, při nemoci či rekonvalescenci, nebo další psychické a fyzické námaze.
Produktový TIP >> Přírodní doplňky stravy nabízí přírodní lékárna Baron na stránce Doplňky pro BARF.
8. Změna krmiva u kočky – bez hladovky
Kočky mají specifický metabolismus, je u nich důležité průběžné krmení. Proto u nich není vhodné hladovění. Při delší hladovce u koček hrozí ztučnění jater. Pokud se tedy snažíte přejít na Barf a Vaše kočka ho dlouhodobě odmítá a už jste vyčerpali veškerou vaši lstivost, ze zdravotních důvodů může být lepší zůstat u původního krmiva.
U koček krmených krátký čas za horka extrudovanými granulemi, konzervami nebo kapsičkami probíhá přechod na BARF obvykle bez potíží. Organismus kočky krmené dlouho a převážně extrudovanými krmivy je zanesen odpadními látkami a po přechodu na syrové maso dochází k vnitřní očistě organismu, což může být provázeno potížemi, jako je průjem, zvracení, nebo kožní problémy.
Pokud jsme informacemi v tomto článku přispěli k nastartování změn vedoucích k upevnění zdraví Vaší kočky, pak se splnil záměr našeho poslání, kterým je šíření informací o přirozeném zdraví koček. Chcete-li naše aktivity podpořit, řekněte o článku lidem, kteří také řeší zdravotní problém u své kočky (sdílejte). Zde je adresa článku: https://www.baron.cz/clanky-o-zdravi-kocek/barfovani-kocek/, kterou můžete svým známým poslat.
Vyvážená strava pro zdravou kočku obsahuje všechny důležité složky a živiny v ideálním poměru.
Vítejte v článku přírodní lékárny „Jídelníček syrové stravy BARF pro kočky“. Pokud začínáte s Barfem, může se to na první pohled zdát složité. Proto přinášíme základní informace o tom, čeho se držet, jaké poměry dávat, čeho se vyvarovat a jaké zásady dodržovat. Ve finále Vás chceme ujistit, že se nemusíte až tak striktně držet všech pouček a pravidel. Důležité je, aby strava byla syrová a vyvážená v rámci 2 - 6 týdnů. Organismus si dokáže dělat zásoby a skladovat některé živiny, minerály a stopové prvky, které pak použije, kdy sám potřebuje. Související článek >>Barfování koček.
Přejeme získání přínosných informací vedoucích k upevnění zdraví Vaší kočky.
Obsah článku
1. Skladba syrové BARF výživy
Vzorem je nám divoká kočka – Při sestavování BARFu se snažíme přiblížit jídelníčku kočky divoké, která sežere 6 – 12 drobných hlodavců denně, někdy jsou to ptáci, ještěrky či ryby. Spolu s tím také jejich srst, peří, kosti a jejich natrávený obsah žaludku.
Skladba jídelníčku – Podle aktivity a životní situace tvoří jídelníček kočky z 90 % živočišné složky (maso, vnitřnosti, kosti, chlupy, peří) a jen z 10 % rostlinné složky (tráva, listy, zelenina, byliny, kůra), které kočka získává z natráveného obsahu žaludku kořisti.
Kompletní maso – Protože je dnes poměrně obtížné obstarávat kočkám celé myši, ptáky a ryby, aby byla sestava živin po vzoru divokých šelem kompletní, dbáme při sestavování jídelníčku na skladbu kompletního zvíře (maso, vnitřnosti, kosti).
Složení myší je vždy stejné – Stáří, velikost nebo druh kočky hrají při tvorbě jídelníčku malou roli, protože složení myší, ptáků a ryb je stále stejné (maso, vnitřnosti, srst, peří, kosti). Stejné myši jedí ve volné přírodě koťata, mladé kočky, dospělí jedinci i staré kočky.
Marketingová hra – Nabízet speciální krmiva pro koťata, malé či velké kočky, pro Perské, Siamské, krátkosrsté nebo dlouhosrsté je pravděpodobně marketingová hra výrobců krmiv.
2. Vyváženost BARF výživy
Průběžné krmení – Kočky domácí mají v poměru ke svému tělu kratší střeva, než má pes nebo člověk, tráví 3 až 8 hodin. Nikdy by neměly hladovět, protože hrozí ztučnění jater (hepatická lipidóza). Pro jejich organismus je důležité průběžné krmení. Ideální je krmit častěji během dne v menších dávkách.
Vyváženost v čase – Každá krmná dávka nemusí nutně obsahovat vše, co kočka potřebuje, k základnímu zaopatření minerály a vitamíny dochází postupně v rámci týdnů. Ale dlouhodobé krmení pouze libového masa s nízkým obsahem tuku je pro kočky škodlivé.
Vitamíny a minerály – Veškerou potřebu vitamínů, stopových prvků a minerálů zajistíme přidáváním doplňku stravy Fit-Barf Mineral pro kočky, nebo obohatíme jídelníček o játra (vit. A), lososa (vit. D), olej z pšeničných klíčků (vit. E), nebo pivovarské kvasnice (vit. B a stopové prvky).
Držíme se skladby – Není důležité, jaký druh masa, které vnitřnosti nebo kterou zeleninu krmíme dnes nebo zítra. V časovém rámci se dlouhodobě držíme skladby BARF jídelníčku (viz Skladba a vyváženost syrové BARF výživy).
Zákon minima říká – Všechny složky výživy musí organismus dostat v daném spektru a množství. Díky schopnosti organismu dělat si zásoby a skladovat některé látky (zejména minerály a stopové prvky) však tyto nemusí dostat každý den.
3. Druhy potravin při syrové BARF stravě
Hlavně syrové – Při výběru potravin pro syrovou BARF výživu je nejdůležitější krmit maso, vnitřnosti, kosti a zeleninu SYROVÉ. To znamená tepelně nebo ozařováním neupravované. Optimální jsou potraviny čerstvé nebo čerstvě zmražené.
Důvěryhodné – Více živin poskytují potraviny z vlastního chovu (z vlastní zahrádky), od důvěryhodného chovatele (pěstitele) nebo potraviny v Bio kvalitě. Optimální jsou rostliny volně rostoucí a maso zvířat z volného chovu.
Druhy potravin – Nyní již víme, že syrová strava BARF se skládá z masa (svalovina), vnitřností, kostí + zeleniny a bylin. Níže najdeme informace k těmto složkám, které nám mohou pomoci při správné skladbě jídelníčku pro kočku.
4. Syrové maso 90 %
Masa střídáme – Podíl masa při Barfování koček je 90 %. Krmíme kuřecí, kachní, husí, králicí, rybí, hovězí, jehněčí, jelení, sobí nebo maso jakékoli jiné (kromě vepřového). Druhy mas z různých zvířat je vhodné z důvodu širšího spektra živin (v rámci týdnů až měsíců) střídat.
Vepřové nekrmit – Nedoporučujeme krmit vepřovým masem. Může obsahovat virus Aujeszkyho choroby. Navíc prasata dostávají často tepelně zpracovaná (mrtvá) krmiva s umělými vitamíny a konzervanty, která mnohdy obsahují také antibiotika a růstové hormony.
Vyvážené BARF receptury komplet celé zvíře (maso, vnitřnosti, kosti) najdeme u Barona v nabídce Maso pro kočky.
5. Kolik svaloviny máme krmit?
Aktivní kočka potřebuje cca 70 % svaloviny – Kočka divoká se při hledání potravy a při lovu hodně pohybuje. Vydá tak hodně energie, kterou čerpá z bílkovin svaloviny a z tuků. Kočkovité šelmy konzumují celou kořist, kterou tvoří cca ze 70 % svalovina.
Běžně aktivní kočka 50 % svaloviny – Přílišné množství svaloviny (bílkoviny) u koček s běžnou aktivitou a u seniorů zatěžuje orgány látkové výměny. Proto takovýmto kočkám podáváme přibližně stejné množství svaloviny a vnitřností.
Březí kočky 80 % svaloviny – Březí a kojící kočky potřebují více energie jak pro sebe, tak pro své potomky. Proto jim dáváme v tomto náročném období větší podíl svaloviny a hodnotných tuků.
Koťata 50 % svaloviny – Koťata v době růstu potřebují vyrovnaný podíl všech látek. Proto jim podáváme zhruba 50 % svaloviny a tuků a 50 % vnitřností. Rostlinné složky přidáváme jen ve velmi malé míře.
6. Kolik tuku má maso obsahovat?
Podíl tuku 15 – 25 % – Podle aktivity a zatížení potřebuje dospělá kočka dostávat maso s podílem tuku 15 – 25 %. Při dlouhodobé konzumaci libového masa (málo tučná svalovina) začne organismus energii získávat z bílkovin. Při využívání tohoto nouzového zdroje pro tvorbu energie však vznikají odpadní látky, které organismus zatěžují.
Podíl v rámci týdnů – Při korekturách hmotnosti (hubenost / nadváha) nebo při změně zátěže, upravujeme podíl tuku volbou tučnějšího masa (prorostlé) / libovějšího (svalovina) nebo přidáváním tuku a kůže. Důležitá je vyváženost v čase. To znamená, že optimální podíl tuku v BARF výživě udržujeme v časovém rámci týdnů.
Kde podíl tuku najdeme – Laboratorně zjištěný podíl tuku v masech pro psy z přírodní lékárny Baron najdeme v popiskách jednotlivých druhů mas v položce s názvem “Analytické složky a obsahy” a také na etiketě masa. Skutečný obsah tuku v masech se může u různých výrobních šarží lišit maximálně o 2 %.
7. Syrové kosti 10 – 20 %
Krmit spolu s masem – Podíl kostí a chrupavčitých kostí při BARFu je 10 – 20 %. Druh zvířete, ze kterého kosti pocházejí nahraje hlavní roli. Je ale důležité, aby kosti byly měkké, syrové a vždy krmené spolu s masem. Vybíráme např. kuřecí krky a křídla, kosti z králíka, které jsou snadněji stravitelné, nebo šlachy a chrupavky jako zdroj bílkovin, aminokyselin a minerálních látek.
Náhrada kostí – Některé kočky kosti těžko snáší, nebo odmítají. Obzvláště pak jedinci s citlivým zažíváním. Pro zaopatření vápníku podáváme těmto kočkám přírodní Minerální doplněk stravy s vápníkem, nebo namleté Vaječné skořápky.
8. Syrové vnitřnosti 20 – 40 %
Krmíme všechny – Do jídelníčku BARF syrové výživy jsou vhodné vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, vepřové, srnčí, ovčí apod.). Z vnitřností podáváme především játra (zdroj vitamínu A, mohou tvořit 3 – 5 % z krmné dávky), dále ledviny, srdce, plíce, mozek, žaludky, krev (zdroj železa, minerálů, stopových prvků), mořské plody, např. slávku zelenoústou (zdroj taurinu). Taurin a vitamín A jsou pro kočku esenciální, musí je získávat stravou.
Dršťky 2 – 3 x týdně – Neprané zelené dršťky jsou žaludky, které v záhybech obsahuje zbytky natrávené rostlinné potravy (tráva, byliny, květy, listy). Zelené dršťky obsahují dobré bakterie (probiotika), které pomáhají trávení. Proto je podáváme 2 – 3 x týdně. Kvalitní hovězí a hodnotné jehněčí neprané dršťky najdeme u Barona v nabídce Maso pro kočky.
9. Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat?
U řezníka nebo v zoo obchodě – Pro malé kočky můžeme nakupovat pravidelně v menších dávkách čerstvé maso, masité kosti a vnitřnosti za běžné (člověčí) ceny v řeznictví. Alternativou levnějšího nákupu mraženého masa pro kočky jsou zoo prodejny nebo výrobci, kteří Vám maso dovezou.
Maso pro kočky na internetu? – Ano. Na českém internetu lze objednat a nechat si poslat zmražené maso pro kočky. Jedním z dodavatelů mraženého masa v důvěryhodné kvalitě je přírodní lékárna Baron.cz, která posílá maso v ČR do 24 hodin. Nabídku masa od Barona lze prohlížet zde >> Syrové maso pro kočky.
10. Zelenina, rostlinné složky 10 %
Poměr syrové zeleniny a rostlin v Barf výživě kočky by měl být zhruba 10 %. Nejhodnotnější dodavatel potřebných bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky) jsou zelené listové zeleniny, tráva a barevná zelenina. Vláknina z těchto surovin je důležitá jako prevence před Trichobezoáry (chomáče chlupů, které kočky pozřou při pravidelné péči o svou srst).
11. Alternativa syrové zeleniny
Pro zjednodušení zaopatřování organismu především při syrové výživě můžeme alternativně podávat sušené doplňky výživy z nabídky přírodní lékárny pro kočky Rostlinné přílohy pro Barf. Tyto sušené doplňky výživy optimálně doplňují každý druh výživy (hotová, syrová, vařená) o vitamíny skupin A, E, B, esenciální mastné kyseliny a o balastní látky (důležité pro kondici a očistu střev). Moderní koncept těchto cdVet receptur podporuje látkovou výměnu a trávení, což zjednodušuje zaopatření organismu našich koček a tím jejich zdravou výživu.
Doplňky výživy z nabídky Rostlinné přílohy pro Barf zjednodušují široké zaopatření zejména při krmení syrovým masem (BARF), u něhož usnadňují obtížné a časově náročné opatřování a dávkování rozličných doplňků výživy (semínka, oleje, mořské řasy, kvasnice, klíčky, byliny, tvaroh, med apod.) tak jako čerstvé zeleniny. Hotové směsi navíc zjednodušují opatřování, skladování a podávání syrové zeleniny a bylin.
12. Tráva a zelené rostliny
Kočky divoké žerou kořist „se vším všudy“, srst a ptačí peří jim slouží jako balast povzbuzující střevní činnost. Pokud vaše kočka není lovcem, ale pohybuje se venku, stačí jí obyčejná tráva, většinou se sama instinktivně obslouží. Když je kočka čistě domácí, doporučujeme dbát na přidávání vlákniny, nebo můžeme trávu pěstovat i doma v květináči, stačí zasadit např. hrst pšenice. Balastní látky z tohoto zdroje podporují střevní peristaltiku a napomáhají transportu bezoárů z žaludku a střev ven z těla. Nejvíce ohrožena jsou dlouhosrstá plemena především v období línání.
13. Voda
Téměř všechnu vodu získává kočka, která je původem pouštní zvíře, z masa své kořisti (ta se skládá přibližně ze 70 % z vody). Proto je vhodné do syrového masa kočce malé množství vody přidat. V domácnosti by měla mít přístup k misce s vodou, nebo jí můžete dodatečně motivovat k pití různými fontánkami.
14. Přidávat doplňky k syrové stravě BARF?
Maso z volně žijících zvířat – Pokud bychom kočku krmily masem, kostmi, vnitřnostmi a natráveným obsahem žaludků zvířat z volné přírody, která se živí divoce rostoucí rostlinnou potravou (tráva, byliny, luční květy, plevele, listy stromů, kůra apod.), tak doplňky stravy nepotřebujeme.
Maso z chovaných zvířat – Bohužel krmíme převážně masem z chovaných hospodářských zvířat, která nemají přístup k širokému spektru přirozené výživy. Proto neobsahují vše, co kočka potřebuje. Druhým problémem je absence natrávených rostlin z obsahu žaludků.
Jaké živiny doplňujeme – V BARF výživě doplňujeme minerální látky a mastné kyseliny omega 3 a 6 (oleje), kterých je v mase z chovaných zvířat málo. Díky absenci natrávených rostlin z obsahu žaludků doplňujeme také dobré bakterie pro střevní floru a balastní látky (zeleninu, byliny).
Vysoce funkční a čistě přírodní rostlinné produkty najdeme v nabídce Doplňky pro BARF.
15. Doporučené denní dávkování
Doporučená denní dávka – Pro běžně aktivní kočku je to 30 – 50 g krmiva na jeden kg váhy. Pokud je Vaše kočka aktivnější, krmte o něco více, a naopak pokud kočka nemá příliš pohybu a má sklon k nadváze, krmte o něco méně, případně volte méně energetické složky. Kočka vážící 4 kg tedy může dostávat množství zhruba mezi 120 – 200 g masa denně.
Procentuálně vyjádřeno – Běžně aktivním kočkám dáváme množství masa, které odpovídá 3 až 5 % jejich ideální hmotnosti, což u kočky o hmotnosti 5 kg představuje 150 až 250 gramů masa. Při přechodu na syrové maso doporučujeme začít krmit 3 %. Pokud kočka nehubne, tak u tohoto množství zůstaneme. Méně jíst je zdravější než více.
16. Recept pro inspiraci
Kočky preferují čerstvost, každou porci tedy můžete připravit čerstvou, např. nakoupit maso na 1 - 2 dny, naporcované ho nechat v ledničce a postupně zkrmit. Další osvědčenou variantou je připravit větší množství masa (např. 1 – 2 kg), namleté či pokrájené ho smíchat, přidat případné doplňky a po porcích zamrazit. Většina doplňků mražením na kvalitě neztrácí.
Drůbeží maso s losovým olejem a minerály:
1000 g krůtího masa s kůží, 500 g kuřecích srdcí a 500 g kuřecích žaludků jemně pokrájejte, namixujte, případně podle zdatnosti strávníka můžete nechat např. srdíčka či žaludky vcelku, přidejte cca 60 g čistého nesoleného husího či hovězího sádla, přibližně 24 g minerálního doplňku (je vhodný také jako náhrada kostí), přibližně 250 ml vody, a 2 čajové lžičky lososového oleje. Vše dobře promíchejte a zamrazte ideálně po dvou porcích, takže polovinu z rozmraženého balíčku zkrmíte ráno, druhou odpoledne. Pro 4 kg kočku by šlo o přibližně 16 porcí. Dobrovolně můžete přidat např. 50 – 100 g nastrouhané syrové mrkve jako zdroj vlákniny. Ať Vašim kočkám chutná ♥
Pokud jsme informacemi v tomto článku přispěli k nastartování změn vedoucích k upevnění zdraví Vaší kočky, pak se splnil záměr našeho poslání, kterým je šíření informací o přirozeném zdraví koček. Chcete-li naše aktivity podpořit, řekněte o článku lidem, kteří také řeší zdravotní problém u své kočky (sdílejte). Zde je adresa článku: https://www.baron.cz/clanky-o-zdravi-kocek/jidelnicek-syrove-stravy-barf-pro-kocky/, kterou můžete svým známým poslat.
Vítejte v článku přírodní lékárny „Částečný BARF psů“, který je alternativou zdravé BARF výživy (syrové maso a rostlinný podíl). Částečný BARF kombinuje maso a granule lisované za studena (například ráno granule a večer maso). Výhodou je snadnější a širší zaopatření výživy z více zdrojů a jednoduché doplnění rostlinného podílu z granulí Fit-Crock (vláknina, vitamíny, minerály). Související článek >> Jídelníček syrové stravy BARF.
Kombinace: ráno za studena lisované granule + večer maso
Obsah článku
1. Přechod z granulí >> Lepší kondice a zdraví
Přechodem z tepelně zpracovaných extrudovaných granulí, konzerv a kapsiček na částečný BARF docílíme zvýšení BioAktivity krmení (životní energie). To je základ zdravé výživy (zvířata si potravu nevaří). Podíl 30 až 50 % masa a 50 až 70 % granulí zlepšuje kondici a zdraví psů až o 80 %. Částečný BARF je tak osvědčená prevence, dobrá volba zdravé výživy a funkční pomoc při řešení zdravotních problémů našich psů.
2. Které granule vybrat >> Lisované za studena
Pro částečný BARF v přírodní lékárně doporučujeme granule Fit-Crock bez umělých vitamínů. Lisují je za studena u důvěryhodného výrobce cdVet.de, a svou recepturou, složením a dobou trávení jsou koncipovány také pro částečný BARF. Kromě masa obsahují Fit-Crock hodnotné rostlinné složky s přírodními vitamíny, minerály a vlákninu pro čistá střeva PLUS probiotické kvasnice. Tím široce zaopatřují výživové potřeby psů i v oblasti rostlinné části BARF výživy.
Extrudované granule (levné i drahé) obsahují umělé vitamíny a jsou tepelně zpracovány za vysokých teplot. Horko degraduje životní energii (BioAktivita), vitamíny, enzymy a přispívá k překyselení organismu. Extrudované granule zanáší střeva lepivým nánosem, který omezuje vstřebávání živin a je živnou půdou pro parazity. Navíc jsou tyto granule tráveny déle než maso, což při částečném BARFu může způsobovat trávicí potíže. Více informací nabízí článek Rozdíly mezi granulemi.
4. Jak maso a granule kombinovat >> Jak nám vyhovuje
Zaopatření kompletní výživy (vše, co pes potřebuje) akceptuje organismus v časovém rozmezí týdnů (2 až 4). Proto všechny živiny nemusí být v každé denní dávce. Maso a za studena lisované granule podáváme tak, jak to nám, nebo našemu psovi vyhovuje. Například Pár dní jen granule a pár dní jen maso, nebo ráno granule a večer maso, nebo granule smícháme dohromady s masem.
5. Suché, namočené, teplé >> Lepší chuť
Lisované granule Fit-Crock po navlhčení v žaludku nebobtnají. Proto je můžeme podávat suché. Pro lepší pochutnání a psům se špatnými zuby granule namočíme. Namočené (a teplé) granule intenzivněji voní, a můžeme do nich snadněji přimíchat mleté syrové maso nebo doplňky výživy >> Citlivým či nemocným psům namočené granule šetrně ohřejeme na 34 až 37 °C.
Namočený a teplý pokrm lépe voní + zvyšuje příjem tekutin.
6. Přechod na částečný BARF >> Pozvolna či hned?
Přejít na částečný BARF z doma vařených nebo hotových krmiv (extrudované granule, konzervy, kapsičky) můžeme u zdravého psa hned. U psů s citlivým zažíváním, při nemoci nebo zdravotních problémech začínáme částečný BARF 1 až 3 týdny jen se samotnými granulemi, které namáčíme a ohřejeme. Pak začneme pozvolna přidávat také maso, které můžeme zpočátku mírně povařit nebo ochutit vývarem, zeleninou, nebo bylinkami.
7. Přidáváme dva doplňky >> Minerály a Probiotika
Pro optimální zaopatření přidáváme ke granulím Fit-Crock a k masu dva důležité doplňky výživy. Prvním je Micro Mineral, který dodává přírodní vitamíny, organické minerály a stopové prvky. Druhým doplňkem, který obsahuje dobré bakterie (ProBiotika) pro vyváženou střevní mikroflóru, a pro lepší trávení je Střevní flóra z fermentovaných volně rostoucích bylin.
Krmení na dovolené >> BARF na cestách
Užitečnou výhodou částečného BARFu je také snadnější krmení na dovolené. Pes není zvyklý pouze na maso, proto mu nedělá problém přijímat několik dní jen granule. Zároveň je dobře zaopatřen a pokud máme tu možnost, můžeme pro zpestření přikrmovat i syrové maso. Kuřecí křídla, kostra, krky nebo jiné druhy masa jsou dostupné v potravinových obchodech prakticky kdekoliv.
Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více informací