Jídelníček syrové stravy BARF pro kočky

Vyvážená strava pro zdravou kočku obsahuje všechny důležité složky a živiny v ideálním poměru.

Vítejte v článku přírodní lékárny „Jídelníček syrové stravy BARF pro kočky“. Pokud začínáte s Barfem, může se to na první pohled zdát složité. Proto přinášíme základní informace o tom, čeho se držet, jaké poměry dávat, čeho se vyvarovat a jaké zásady dodržovat. Ve finále Vás chceme ujistit, že se nemusíte až tak striktně držet všech pouček a pravidel. Důležité je, aby strava byla syrová a vyvážená v rámci 2 - 6 týdnů. Organismus si dokáže dělat zásoby a skladovat některé živiny, minerály a stopové prvky, které pak použije, kdy sám potřebuje. Související článek >> Barfování koček.

 

clanek_jidelnicekbarfprokocky_uvod

Přejeme získání přínosných informací vedoucích k upevnění zdraví Vaší kočky.

 

Obsah článku

  1. Skladba syrové BARF výživy
  2. Vyváženost BARF výživy
  3. Druhy potravin při syrové BARF stravě
  4. Syrové maso 90 %
  5. Kolik svaloviny máme krmit
  6. Kolik tuku má maso obsahovat
  7. Syrové kosti 10 – 20 %
  8. Syrové vnitřnosti 20 – 40 %
  9. Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat?
  10. Zelenina, rostlinné složky 10 %
  11. Alternativa syrové zeleniny
  12. Tráva a zelené rostliny
  13. Voda
  14. Přidávat doplňky k syrové stravě BARF?
  15. Doporučené denní dávkování
  16. Recept pro inspiraci
  17. Související články o zdraví koček
  18. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

 

 

1. Skladba syrové BARF výživy

Vzorem je nám divoká kočka – Při sestavování BARFu se snažíme přiblížit jídelníčku kočky divoké, která sežere 6 – 12 drobných hlodavců denně, někdy jsou to ptáci, ještěrky či ryby. Spolu s tím také jejich srst, peří, kosti a jejich natrávený obsah žaludku.

Skladba jídelníčku – Podle aktivity a životní situace tvoří jídelníček kočky z 90 % živočišné složky (maso, vnitřnosti, kosti, chlupy, peří) a jen z 10 % rostlinné složky (tráva, listy, zelenina, byliny, kůra), které kočka získává z natráveného obsahu žaludku kořisti.

Kompletní maso – Protože je dnes poměrně obtížné obstarávat kočkám celé myši, ptáky a ryby, aby byla sestava živin po vzoru divokých šelem kompletní, dbáme při sestavování jídelníčku na skladbu kompletního zvíře (maso, vnitřnosti, kosti).

Složení myší je vždy stejné – Stáří, velikost nebo druh kočky hrají při tvorbě jídelníčku malou roli, protože složení myší, ptáků a ryb je stále stejné (maso, vnitřnosti, srst, peří, kosti). Stejné myši jedí ve volné přírodě koťata, mladé kočky, dospělí jedinci i staré kočky.

Marketingová hra – Nabízet speciální krmiva pro koťata, malé či velké kočky, pro Perské, Siamské, krátkosrsté nebo dlouhosrsté je pravděpodobně marketingová hra výrobců krmiv.

 

2. Vyváženost BARF výživy

Průběžné krmení – Kočky domácí mají v poměru ke svému tělu kratší střeva, než má pes nebo člověk, tráví 3 až 8 hodin. Nikdy by neměly hladovět, protože hrozí ztučnění jater (hepatická lipidóza). Pro jejich organismus je důležité průběžné krmení. Ideální je krmit častěji během dne v menších dávkách.

Vyváženost v čase – Každá krmná dávka nemusí nutně obsahovat vše, co kočka potřebuje, k základnímu zaopatření minerály a vitamíny dochází postupně v rámci týdnů. Ale dlouhodobé krmení pouze libového masa s nízkým obsahem tuku je pro kočky škodlivé.

Vitamíny a minerály – Veškerou potřebu vitamínů, stopových prvků a minerálů zajistíme přidáváním doplňku stravy Fit-Barf Mineral pro kočky, nebo obohatíme jídelníček o játra (vit. A), lososa (vit. D), olej z pšeničných klíčků (vit. E), nebo pivovarské kvasnice (vit. B a stopové prvky).

Držíme se skladby – Není důležité, jaký druh masa, které vnitřnosti nebo kterou zeleninu krmíme dnes nebo zítra. V časovém rámci se dlouhodobě držíme skladby BARF jídelníčku (viz Skladba a vyváženost syrové BARF výživy).

Zákon minima říká – Všechny složky výživy musí organismus dostat v daném spektru a množství. Díky schopnosti organismu dělat si zásoby a skladovat některé látky (zejména minerály a stopové prvky) však tyto nemusí dostat každý den.

 

3. Druhy potravin při syrové BARF stravě

Hlavně syrové – Při výběru potravin pro syrovou BARF výživu je nejdůležitější krmit maso, vnitřnosti, kosti a zeleninu SYROVÉ. To znamená tepelně nebo ozařováním neupravované. Optimální jsou potraviny čerstvé nebo čerstvě zmražené.

Důvěryhodné – Více živin poskytují potraviny z vlastního chovu (z vlastní zahrádky), od důvěryhodného chovatele (pěstitele) nebo potraviny v Bio kvalitě. Optimální jsou rostliny volně rostoucí a maso zvířat z volného chovu.

Druhy potravin – Nyní již víme, že syrová strava BARF se skládá z masa (svalovina), vnitřností, kostí + zeleniny a bylin. Níže najdeme informace k těmto složkám, které nám mohou pomoci při správné skladbě jídelníčku pro kočku.

 

4. Syrové maso 90 %

Masa střídáme – Podíl masa při Barfování koček je 90 %. Krmíme kuřecí, kachní, husí, králicí, rybí, hovězí, jehněčí, jelení, sobí nebo maso jakékoli jiné (kromě vepřového). Druhy mas z různých zvířat je vhodné z důvodu širšího spektra živin (v rámci týdnů až měsíců) střídat.

Vepřové nekrmit – Nedoporučujeme krmit vepřovým masem. Může obsahovat virus Aujeszkyho choroby. Navíc prasata dostávají často tepelně zpracovaná (mrtvá) krmiva s umělými vitamíny a konzervanty, která mnohdy obsahují také antibiotika a růstové hormony.

Vyvážené BARF receptury komplet celé zvíře (maso, vnitřnosti, kosti) najdeme u Barona v nabídce Maso pro kočky.

 

5. Kolik svaloviny máme krmit?

Aktivní kočka potřebuje cca 70 % svaloviny – Kočka divoká se při hledání potravy a při lovu hodně pohybuje. Vydá tak hodně energie, kterou čerpá z bílkovin svaloviny a z tuků. Kočkovité šelmy konzumují celou kořist, kterou tvoří cca ze 70 % svalovina.

Běžně aktivní kočka 50 % svaloviny – Přílišné množství svaloviny (bílkoviny) u koček s běžnou aktivitou a u seniorů zatěžuje orgány látkové výměny. Proto takovýmto kočkám podáváme přibližně stejné množství svaloviny a vnitřností.

Březí kočky 80 % svaloviny – Březí a kojící kočky potřebují více energie jak pro sebe, tak pro své potomky. Proto jim dáváme v tomto náročném období větší podíl svaloviny a hodnotných tuků.

Koťata 50 % svaloviny – Koťata v době růstu potřebují vyrovnaný podíl všech látek. Proto jim podáváme zhruba 50 % svaloviny a tuků a 50 % vnitřností. Rostlinné složky přidáváme jen ve velmi malé míře.

 

6. Kolik tuku má maso obsahovat?

Podíl tuku 15 – 25 % – Podle aktivity a zatížení potřebuje dospělá kočka dostávat maso s podílem tuku 15 – 25 %. Při dlouhodobé konzumaci libového masa (málo tučná svalovina) začne organismus energii získávat z bílkovin. Při využívání tohoto nouzového zdroje pro tvorbu energie však vznikají odpadní látky, které organismus zatěžují.

Podíl v rámci týdnů – Při korekturách hmotnosti (hubenost / nadváha) nebo při změně zátěže, upravujeme podíl tuku volbou tučnějšího masa (prorostlé) / libovějšího (svalovina) nebo přidáváním tuku a kůže. Důležitá je vyváženost v čase. To znamená, že optimální podíl tuku v BARF výživě udržujeme v časovém rámci týdnů.

Kde podíl tuku najdeme – Laboratorně zjištěný podíl tuku v masech pro psy z přírodní lékárny Baron najdeme v popiskách jednotlivých druhů mas v položce s názvem “Analytické složky a obsahy” a také na etiketě masa. Skutečný obsah tuku v masech se může u různých výrobních šarží lišit maximálně o 2 %.

 

7. Syrové kosti 10 – 20 %

Krmit spolu s masem – Podíl kostí a chrupavčitých kostí při BARFu je 10 – 20 %. Druh zvířete, ze kterého kosti pocházejí nahraje hlavní roli. Je ale důležité, aby kosti byly měkké, syrové a vždy krmené spolu s masem. Vybíráme např. kuřecí krky a křídla, kosti z králíka, které jsou snadněji stravitelné, nebo šlachy a chrupavky jako zdroj bílkovin, aminokyselin a minerálních látek.

Náhrada kostí – Některé kočky kosti těžko snáší, nebo odmítají. Obzvláště pak jedinci s citlivým zažíváním. Pro zaopatření vápníku podáváme těmto kočkám přírodní Minerální doplněk stravy s vápníkem, nebo namleté Vaječné skořápky.

 

8. Syrové vnitřnosti 20 – 40 %

Krmíme všechny – Do jídelníčku BARF syrové výživy jsou vhodné vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, vepřové, srnčí, ovčí apod.). Z vnitřností podáváme především játra (zdroj vitamínu A, mohou tvořit 3 – 5 % z krmné dávky), dále ledviny, srdce, plíce, mozek, žaludky, krev (zdroj železa, minerálů, stopových prvků), mořské plody, např. slávku zelenoústou (zdroj taurinu). Taurin a vitamín A jsou pro kočku esenciální, musí je získávat stravou. 

Dršťky 2 – 3 x týdně – Neprané zelené dršťky jsou žaludky, které v záhybech obsahuje zbytky natrávené rostlinné potravy (tráva, byliny, květy, listy). Zelené dršťky obsahují dobré bakterie (probiotika), které pomáhají trávení. Proto je podáváme 2 – 3 x týdně. Kvalitní hovězí a hodnotné jehněčí neprané dršťky najdeme u Barona v nabídce Maso pro kočky.

 

9. Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat?

U řezníka nebo v zoo obchodě – Pro malé kočky můžeme nakupovat pravidelně v menších dávkách čerstvé maso, masité kosti a vnitřnosti za běžné (člověčí) ceny v řeznictví. Alternativou levnějšího nákupu mraženého masa pro kočky jsou zoo prodejny nebo výrobci, kteří Vám maso dovezou.

Maso pro kočky na internetu? – Ano. Na českém internetu lze objednat a nechat si poslat zmražené maso pro kočky. Jedním z dodavatelů mraženého masa v důvěryhodné kvalitě je přírodní lékárna Baron.cz, která posílá maso v ČR do 24 hodin. Nabídku masa od Barona lze prohlížet zde >> Syrové maso pro kočky.

 

10. Zelenina, rostlinné složky 10 %

Poměr syrové zeleniny a rostlin v Barf výživě kočky by měl být zhruba 10 %. Nejhodnotnější dodavatel potřebných bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky) jsou zelené listové zeleniny, tráva a barevná zelenina. Vláknina z těchto surovin je důležitá jako prevence před Trichobezoáry (chomáče chlupů, které kočky pozřou při pravidelné péči o svou srst).

 

11. Alternativa syrové zeleniny

Pro zjednodušení zaopatřování organismu především při syrové výživě můžeme alternativně podávat sušené doplňky výživy z nabídky přírodní lékárny pro kočky Rostlinné přílohy pro Barf. Tyto sušené doplňky výživy optimálně doplňují každý druh výživy (hotová, syrová, vařená) o vitamíny skupin A, E, B, esenciální mastné kyseliny a o balastní látky (důležité pro kondici a očistu střev). Moderní koncept těchto cdVet receptur podporuje látkovou výměnu a trávení, což zjednodušuje zaopatření organismu našich koček a tím jejich zdravou výživu. 

Doplňky výživy z nabídky Rostlinné přílohy pro Barf zjednodušují široké zaopatření zejména při krmení syrovým masem (BARF), u něhož usnadňují obtížné a časově náročné opatřování a dávkování rozličných doplňků výživy (semínka, oleje, mořské řasy, kvasnice, klíčky, byliny, tvaroh, med apod.) tak jako čerstvé zeleniny. Hotové směsi navíc zjednodušují opatřování, skladování a podávání syrové zeleniny a bylin.

 

12. Tráva a zelené rostliny

Kočky divoké žerou kořist „se vším všudy“, srst a ptačí peří jim slouží jako balast povzbuzující střevní činnost. Pokud vaše kočka není lovcem, ale pohybuje se venku, stačí jí obyčejná tráva, většinou se sama instinktivně obslouží. Když je kočka čistě domácí, doporučujeme dbát na přidávání vlákniny, nebo můžeme trávu pěstovat i doma v květináči, stačí zasadit např. hrst pšenice. Balastní látky z tohoto zdroje podporují střevní peristaltiku a napomáhají transportu bezoárů z žaludku a střev ven z těla. Nejvíce ohrožena jsou dlouhosrstá plemena především v období línání.

 

13. Voda

Téměř všechnu vodu získává kočka, která je původem pouštní zvíře, z masa své kořisti (ta se skládá přibližně ze 70 % z vody). Proto je vhodné do syrového masa kočce malé množství vody přidat. V domácnosti by měla mít přístup k misce s vodou, nebo jí můžete dodatečně motivovat k pití různými fontánkami.  

 

14. Přidávat doplňky k syrové stravě BARF?

Maso z volně žijících zvířat – Pokud bychom kočku krmily masem, kostmi, vnitřnostmi a natráveným obsahem žaludků zvířat z volné přírody, která se živí divoce rostoucí rostlinnou potravou (tráva, byliny, luční květy, plevele, listy stromů, kůra apod.), tak doplňky stravy nepotřebujeme.

Maso z chovaných zvířat – Bohužel krmíme převážně masem z chovaných hospodářských zvířat, která nemají přístup k širokému spektru přirozené výživy. Proto neobsahují vše, co kočka potřebuje. Druhým problémem je absence natrávených rostlin z obsahu žaludků.

Jaké živiny doplňujeme – V BARF výživě doplňujeme minerální látky a mastné kyseliny omega 3 a 6 (oleje), kterých je v mase z chovaných zvířat málo. Díky absenci natrávených rostlin z obsahu žaludků doplňujeme také dobré bakterie pro střevní floru a balastní látky (zeleninu, byliny).

Vysoce funkční a čistě přírodní rostlinné produkty najdeme v nabídce Doplňky pro BARF.

 

15. Doporučené denní dávkování

Doporučená denní dávka – Pro běžně aktivní kočku je to 30 – 50 g krmiva na jeden kg váhy. Pokud je Vaše kočka aktivnější, krmte o něco více, a naopak pokud kočka nemá příliš pohybu a má sklon k nadváze, krmte o něco méně, případně volte méně energetické složky. Kočka vážící 4 kg tedy může dostávat množství zhruba mezi 120 – 200 g masa denně. 

Procentuálně vyjádřeno – Běžně aktivním kočkám dáváme množství masa, které odpovídá 3 až 5 % jejich ideální hmotnosti, což u kočky o hmotnosti 5 kg představuje 150 až 250 gramů masa. Při přechodu na syrové maso doporučujeme začít krmit 3 %. Pokud kočka nehubne, tak u tohoto množství zůstaneme. Méně jíst je zdravější než více.

 

16. Recept pro inspiraci

Kočky preferují čerstvost, každou porci tedy můžete připravit čerstvou, např. nakoupit maso na 1 - 2 dny, naporcované ho nechat v ledničce a postupně zkrmit. Další osvědčenou variantou je připravit větší množství masa (např. 1 – 2 kg), namleté či pokrájené ho smíchat, přidat případné doplňky a po porcích zamrazit. Většina doplňků mražením na kvalitě neztrácí. 

Drůbeží maso s losovým olejem a minerály: 

1000 g krůtího masa s kůží, 500 g kuřecích srdcí a 500 g kuřecích žaludků jemně pokrájejte, namixujte, případně podle zdatnosti strávníka můžete nechat např. srdíčka či žaludky vcelku, přidejte cca 60 g čistého nesoleného husího či hovězího sádla, přibližně 24 g minerálního doplňku (je vhodný také jako náhrada kostí), přibližně 250 ml vody, a 2 čajové lžičky lososového oleje. Vše dobře promíchejte a zamrazte ideálně po dvou porcích, takže polovinu z rozmraženého balíčku zkrmíte ráno, druhou odpoledne. Pro 4 kg kočku by šlo o přibližně 16 porcí. Dobrovolně můžete přidat např. 50 – 100 g nastrouhané syrové mrkve jako zdroj vlákniny. Ať Vašim kočkám chutná

 

17. Související články o zdraví koček

 

18. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

Pokud jsme informacemi v tomto článku přispěli k nastartování změn vedoucích k upevnění zdraví Vaší kočky, pak se splnil záměr našeho poslání, kterým je šíření informací o přirozeném zdraví koček. Chcete-li naše aktivity podpořit, řekněte o článku lidem, kteří také řeší zdravotní problém u své kočky (sdílejte). Zde je adresa článku: https://www.baron.cz/clanky-o-zdravi-kocek/jidelnicek-syrove-stravy-barf-pro-kocky/, kterou můžete svým známým poslat.

 

Dopřejte sobě a své kočce Doplněk stravy z fermentovaného ovoce a zažijte prasílu přírody.

 

Autor článku: Jaroslav Langer – Zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 10. 10. 2024.